Twórca w Canvie

Twórca w Canvie, co to znaczy?

Zacznijmy od samego początku. Z tego artykułu dowiesz się: jakich twórców zatrudnia Canva, na jakiej zasadzie pracują i są wynagradzani twórcy oraz czym dokładnie ja się zajmuję.

Jakich twórców zatrudnia Canva?

twórca elementów

Twórca elementów

Canva zatrudnia trzy rodzaje twórców, często zwanych kreatorami. Najliczniejsza grupa to twórcy elementów, którzy przesyłają do Canvy grafiki i zdjęcia. Tworzą oryginalne grafiki: ikony, proste grafiki i różnego rodzaju obrazki. Najczęściej do tworzenia takich elementów wykorzystuje się procreate na ipada lub Adobe Illustrator. Najpopularniejsze formaty to PNG (grafiki rastrowe) lub SVG (grafiki wektorowe). Można też przesyłać zdjęcia w formacie JPG. Wszystkie przesłane elementy muszą być oryginalne i wszystkie są sprawdzane przez recenzentów Canvy. Recenzenci sprawdzają czy grafiki spełniają wymagania techniczne oraz czy mają właściwe opisy i słowa kluczowe tzw. metadane. Twórcy mogą przesyłać pojedyncze elementy, ale obecnie najpopularniejsze są kolekcje. Kolekcje muszą się składać z podobnych w stylu i temacie minimum ośmiu elementów. Kiedy weryfikacja będzie pomyślna, elementy trafiają do biblioteki Canvy. Prawa autorskie pozostają nadal po stronie twórcy, więc przy korzystaniu z tych zasobów należy zapoznać się z licencją Canvy. Twórca elementów dostaje wynagrodzenie jako tantiemy za każdym razem gdy dany element zostanie pobrany. Kwoty tantiem są zmienne, są to liczby stanowiące ułamki tysięczne, ale przy wielu tysiącach pobrań można na tym co nieco zarobić.

twórca szablonów

Twórca szablonów ogólnych

Kolejny typ to twórcy szablonów ogólnych. Jest to druga grupa pod względem liczebności. Twórcy szablonów ogólnych tworzą głównie szablony do wykorzystania w mediach społecznościowych, ale także ulotki, planery, prezentacje, tapety, menu czy inne dokumenty. Canva coraz bardziej rozwija rynki lokalne dlatego promuje tworzenie w tych językach. Algorytm podpowiada użytkownikom szablony w języku wybranym w ustawieniach, dlatego jeśli korzystasz z Canvy po polsku, to te właśnie szablony proponuje Ci Canva w wyszukiwarce. Język bardzo łatwo zmienić w ustawieniach i warto to robić, szczególnie gdy szukamy szablonów w konkretnym języku. Ja zwykle korzystam z Canvy po angielsku, bo biblioteka w tym języku jest najbogatsza, ale czasem, gdy potrzebuję czegoś w języku hiszpańskim czy polskim, po prostu przełączam język w ustawieniach. Dla Canvy tworzy kilkunastu twórców ogólnych z Polski, mamy też Canvassadora, niestety nie doczekaliśmy się jeszcze oficjalnej społeczności dla naszego kraju. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników pewnie to się zmieni.
Wszystkie szablony, które przesyłają twórcy przechodzą szczegółową weryfikację zanim trafią do biblioteki. Szablony są oceniane według ściśle określonych wytycznych, są to między innymi: podstawowe kryteria, kryteria wizualne, dotyczące trafności i użyteczności. Podstawowe kryteria to między innymi ocena pod względem bezpieczeństwa treści, czyli zapewnienie, że treści nie są potencjalnie szkodliwe lub krzywdzące, a także czy mają wartość komercyjną, czy nie naruszają niczyjej własności intelektualnej oraz czy mają odpowiednie metadane. Po przejściu takiej weryfikacji szablony trafiają do biblioteki Canvy, gdzie użytkownicy mogą z nich korzystać. Twórcy szablonów ogólnych są również wynagradzani w formie wypłacanych tantiem od każdego pobranego szablonu.

twórca szablonów

Twórcy treści specjalistycznych

To twórcy, którzy posiadają wiedzę z konkretnej dziedziny, najczęściej to nauczyciele, którzy tworzą zasoby edukacyjne z nauczanych przedmiotów i często także w lokalnych językach. Właśnie takim twórcą materiałów edukacyjnych jestem od ponad roku. Obecnie w tym programie mamy trzech przedstawicieli z Polski, a w programie z całego świata jest około dwustu kreatorów, głównie z Australii i Stanów Zjednoczonych. Wśród nauczycieli są specjaliści z różnych dziedzin: nauczanie wczesnoszkolne, matematyka, literatura, nauki przyrodnicze, nauczyciele języków obcych itp. Wszystkie te dziedziny dynamicznie rozwijają się w Canvie, dlatego z każdym miesiącem zasobów jest coraz więcej. Wszystkie szablony przechodzą szczegółową weryfikację podobną do weryfikacji dla twórców ogólnych z wyjątkiem wartości komercyjnej, tutaj liczy się wartość edukacyjna szablonów. Twórcy edukacyjni mają wyznaczone konkretne rodzaje szablonów, które mogą tworzyć, najbardziej popularne z nich to: karty pracy, prezentacje, infografiki, plakaty i fiszki.
Jako twórcy edukacyjni stanowimy w sumie niewielką grupę twórców z całego świata, w której współpracujemy ze sobą i bardzo się wspieramy. Dodatkowo często bierzemy udział w dedykowanych warsztatach, wyzwaniach i innych akcjach. Twórcy edukacyjni wynagradzani są również na zasadzie tantiem za pobrane materiały.

Mój profil w Canvie możesz zobaczyć tutaj klik

Koszyk