gotowe materiały na lekcje w Canvie

Materiały na lekcje w Canvie

Canva – Twoje centrum edukacyjnych materiałów lekcyjnych

Czy wiesz, jak znaleźć gotowe materiały na lekcje w Canvie? Nie? To koniecznie przeczytaj ten artykuł. Canva od prawie dwóch lat rozwija swój dział edukacyjny zgodnie ze swoją misją rozwoju edukacji. Dzieje się to w kilku kierunkach, a pierwszym z nich jest udostępnianie Canvy w wersji pro dla nauczycieli za darmo. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: [link do artykułu na szkolakreatywnosci.pl].

Jak skutecznie wyszukiwać materiały lekcyjne w Canvie?

Zastanów się, jakiego typu materiały potrzebujesz na swoje lekcje. Czy mają to być prezentacje, infografiki, karty pracy czy może fiszki? Kiedy już wiesz, jakiego typu materiałów poszukujesz, przejdź do menu głównego w Canvie i wpisz np. „activity presentation”. Następnie zaznacz filtr „education/edukacja”. Dzięki temu otrzymasz wynik prawie 11 tysięcy prezentacji – jest w czym wybierać. Jeśli jednak nie znalazłaś niczego konkretnego, możesz zawęzić wyszukiwanie, np. dodając „grammar” lub „speaking”. Pamiętaj, żeby za każdym razem zawęzić wyszukiwanie, wybierając w filtrach „education/edukacja”.

wyszukiwanie materiałów edukacyjnych w canvie
materiały na lekcje w Canvie
filtr edukacja w Canvie

Kreatywny i prosty sposób na zdobywanie materiałów edukacyjnych – Canva

Co zrobić, gdy znajdziesz interesujący materiał i chcesz go wykorzystać na lekcji? Wystarczy kliknąć trzy kropki przy wybranej prezentacji i następnie wybrać opcję „preview/wyświetl podgląd” – jeśli chcesz dokładnie obejrzeć slajdy, lub „customise/dostosuj”, jeśli chcesz dostosować materiał do swoich potrzeb. Prezentacja otworzy się w podglądzie na Twoim koncie. Jednak automatycznie pobierze się jedynie pierwsza strona. W menu bocznym musisz mieć wybraną prezentację i kliknąć „Apply all X pages/zastosuj wszystkie X stron”, wtedy załadują się wszystkie strony.

pobieranie prezentacji w Canvie

Jak pobrać materiały na lekcje z Canvy?

Teraz możesz dostosować prezentację lub pobrać ją jako gotowy materiał. Możesz to zrobić na kilka sposobów, w zależności od tego, jakimi możliwościami dysponujesz w klasie. Możesz pobrać prezentację jako plik PDF – wtedy niestety stracisz animacje, lub jako prezentację PowerPoint, którą można otworzyć w MS Office albo jego darmowych odpowiednikach. Jak to zrobić? W menu górnym wybierz „Share/Udostępnij”, następnie „Download/Pobierz” i z menu wybierz odpowiedni format. Prezentację możesz też wyświetlać prosto ze swojego konta w Canvie, wystarczy w menu górnym wybrać prezentuj.

Znajdź idealne materiały na lekcje w Canvie

Kiedy wybierzesz inny format, cała procedura wygląda podobnie, z wyjątkiem konieczności wyboru wszystkich stron, wtedy dzieje się to automatycznie. Kiedy pobierasz karty pracy, najczęściej wybierasz do pobrania jako plik PDF, infografiki często pobierasz jako plik PDF lub PNG/JPG. Jeśli będziesz drukować materiał, najłatwiej jest go pobrać jako plik PDF. Możesz też zaznaczyć opcję „flatten/spłaszcz PDF”, co pomoże łatwiej go prawidłowo wydrukować.

Znajdź teraz inspirujące materiały na lekcje w Canvie i stwórz jeszcze bardziej interesujące i efektywne zajęcia dla swoich uczniów. Canva to idealne narzędzie dla każdego nauczyciela!

Koszyk